czwartek, 26 listopad 2020 19:31

Z doradcą ds. ulg i umorzeń w ZUS teraz porozmawiasz w czasie e-wizyty

E-wizyty w ZUS cieszą się coraz większą popularnością. Codziennie korzysta z nich kilkaset osób w całym kraju. Od poniedziałku podczas wideorozmowy można spotkać się także z doradcą ds. ulg i umorzeń.

- Już bliski 9 tys. klientów skorzystało z e-wizyty, którą miesiąc temu wprowadził ZUS. Zdalna konsultacja z ekspertami Zakładu cieszy się coraz większą popularnością. Teraz podczas wideorozmowy z pracownikiem ZUS można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków, czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od 29 października białostocki ZUS uruchomił e-wizytę. To wideospotkanie z naszym ekspertem, dzięki któremu można załatwić większość spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. Z tej bezpiecznej formy kontaktu skorzystało już prawie 200 klientów z naszego regionu, a ich liczba systematycznie rośnie. Codziennie w każdym bloku tematycznym może być przeprowadzonych 10 konsultacji.

Podczas e-wizyt klienci zadawali pytania dotyczące przede wszystkim emerytur i rent a także zasiłków. Kolejne zagadnienia dotyczą kwestii związanych z prowadzeniem firmy, w tym także pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Bardzo wiele pytań dotyczy zasad i terminu wypłaty zasiłków. Klienci często korzystają z pomocy przy wypełniana wniosków o emeryturę czy też rentę. Teraz podczas e-wizyty z ekspertem ZUS będzie można omówić również sprawy z zakresu ulg i umorzeń.

Doradca ds. ulg i umorzeń na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskazuje mu najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Może także zaproponować płatnikowi rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności czy zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

- Trzeba pamiętać, że w każdej chwili można zrezygnować z e-wizyty. Wystarczy kliknąć w link „anuluj wizytę” w wiadomości e-mail otrzymanej z ZUS. Dzięki temu z wolnego terminu będzie mógł skorzystać ktoś inny - przypomina rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa